9.9.2007:

Chceli sme čistiť Ivanovu sienku v Jaskyni V-1. No vedeli sme, že voda nás asi do jaskyne nepustí. Situáciu s vodou po štvordňovom daždi som bol skontrolovať už v piatok 7.9.2007, kedy z O-1 vytekala voda mohutným prúdom, Vyvieračka mala plný stav, z doliny tiekla mútna voda a V-1 bola zatopená až nad plazivkový vchod. Ja som v piatok kopal v O-3 pred Prvým jazierkom, ktoré, sa zmenilo na sifón a zablokovalo prievan. Preto som išiel neskôr kopať pred Prievanový sifón, kde bol len slabý prievan a tak sa tam kopalo lepšie ako inokedy.

Dnes bola situácia s vodou podobná s tým rozdielom, že hladina vody vo V-1 bola ešte o 20 cm vyššie. Preto sme sa presunuli autom do Liptovskej Anny a išli sme do Jaskyne nad Ižipovcami. Cestou Vlado a Štefan zbierali huby a Štefan sa nám v lese stratil a k jaskyni nedošiel. Čakal nás po akcii pri aute. Jaskyňu nenašiel, lebo v nej bol už dávno.

Ja s Vladom sme pokračovali v kopaní sondy v skratke, ktorá bola 20. 1. 2007 vykopaná do hĺbky 60 cm. Sondu sme aj trochu predĺžili na 80 cm, aby sme sa do nej pri kopaní mohli postaviť. Šírka sondy je 50 cm. Von sme vyniesli 20 kanistrov bielej vápenitej suťe so sintrovou mrvenicou. Archeologický materiál sme v tejto suti nenašli. V hĺbke 117 cm sme narazili na šikmé dno. Od dna ku stropu je 197 cm. V prvej sonde hlbokej 40 cm je od dna ku stropu 170 cm.

Účastníci: Juraj Szunyog, Štefan Sitek, Vladimír Macko

autor: Juraj Szunyog

Posted by SCHV

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *