Účastníci na členskej schôdzi v r.2009

Účastníci na členskej schôdzi v r.2009

 

Členovia SCHV pracovali na svojich tradičných lokalitách v Chočských vrchoch a Nízkych Tatrách. Vďaka novej členke Daniele patril rok 2009 medzi naše najaktívnejšie za posledných 9 rokov. Je to druhý najaktívnejší rok od vzniku klubu.
V Ludrovskej jaskyni sme pokračovali vo výkopových prácach na konci jaskyne a rozširovali sme plazivku do Ovenkinej sienky.
V Jaskyni chladných očí František Hanes so Štefanom Sališom budoval oceľovú výstuž na konci Pulcovej sienky.
V Jaskyni nad Ižipovcami sme vykopali nový Líščí vchod a premerali jaskyňu aj s novým vchodom v dĺžke 39,96 m. František Hanes zorganizoval v jaskyni „Baby party“ s deťmi našich jaskyniarov so súťažou v kreslení „Jaskyňa očami detí“.
Najväčšia aktivita nášho klubu smerovala do Prosieckej doliny.
V Jaskyni O-3 sme pracovali na vynášaní nakopaného materiálu na štyri etapy von z jaskyne. Pokračovali sme v pravidelných večerných návštevách v strede týždňa hlavne vo dvojici Juraj a Daniela a koncom roka sa viac pridali aj Slávka Szunyogová a Martin Szunyog, čo sa prejavilo v najväčšom počte akcií v tejto jaskyni za rok: 57 (+ 23, keď rátame aj účasť jedného člena). Juraj s Danielou prekonali 2 krát rekord v počte vytiahnutých kanistrov na jednu akciu, ktorý je teraz 80. Opäť nám pri jednom kopaní pomohol aj Peter Holúbek. Výrazne nám pri vynášaní nakopaného materiálu pomohli jaskyniari zo Strážovských vrchov: Bohuslav Kortman, Jaroslav Haššo a Pavol Repka a jaskyniari zo Speleoklubu Malá Fatra: Pavol Pokrievka ml. a Soňa Wiedermannová. Prác sa ďalej zúčastnili: Štefan Sitek a Ľubomír Halička. Na konci jaskyne sme rozširovali Todorokitovú chodbu a Hučiacu dierku za Prvým jazierkom. Postup v roku 2009 bol 5,5 m. Vykopané priestory pri Prvom jazierku sme zamerali v dĺžke 13 m, čím dosiahla zameraná dĺžka Jaskyne O-3 113,35 m.
V Jaskyni V-1, sme sondovali v Šikmej chodbe, kde sme postúpili 0,5 m šikmo nadol. Viac sme sa však už sústredili na Mramorovú chodbu, v ktorej sme rozširovali úzke miesta a na jej začiatku pri Ivanovej sienke sme odstraňovali veľké bloky, aby sme mali priestor na medziskládku. Na jar sme fotili vodný tok z Mramorovej chodby. Aj tu nám pomohol Jaskyniarsky klub Strážovské vrchy pri vynášaní skál von z jaskyne.

Vrámci nácviku jednolanovej techniky sme navštívili Jaskyňu nad Liptovskou Revúcou Strednou, jaskyne pri vodopáde v Prosieckej doline, zlanili skaly pri Vrátach v Prosieckej doline, skalu Čereňa a skalu v doline Liptovskej Anny.

Zúčastnili sme sa centrálných akcií SSS:
– speleomítingu vo Svite, kde sme boli ocenení objavným kýblom Zdenka Hochmutha za kopáčske práce v Prosieckej doline.
– jaskyniarskeho týždňa v Demänovskej doline – Kardošovci a Szunyogovci

Tento rok sme sa viac venovali aj nácviku jednolanovej techniky (8 akcií) ktorú najviac trénovali Daniela Kajúchová a Martin Szunyog.
Vďaka Slávke Szunyogovej naďalej funguje naša klubová internetová stránka zameraná na fotky z akcií: http://schv.4d.sk.
V marci sme boli na návšteve JMN, kde sme kopali Eurotunel z opačnej strany.
Spolu s SK Červené vrchy sa zúčastnili Slávka Szunyogová, Juraj Szunyog a Daniela Kajúchová pri kopačských prácach v Jaskyni G-6 PIU (Tichá jaskyňa) a v Studni w Kazalnicy v poľských Červených vrchoch spolu s Krzysztofom Dudzinskim. Tu sme zamerali 34,32 m v Baníckej chodbe. V novembri sme boli na výpomoci v Ponickej jaskyni, kde sme spolu s bystrickými a breznianskymi jaskyniarmi vynášali blato z Rudolfšachty. Juraj s Danielou sa zúčastnili expedície do Kosova a Juraj bol účastníkom aj expedície do Macedónska.

V roku 2009 sme uskutočnili 95 jaskyniarskych akcií. Zamerali sme Jaskyňu nad Ižipovcami v dĺžke 40 m a v Jaskyni O-3 sme zamerali 13 m. V Poľsku v Studni w Kazalnicy sme zamerali 34 m. Technické denníky sme nepísali.