1.až 2.5.2009:

Na dvojdňovú stanovaciu akciu sme sa vybrali 1. mája o 14:00 z Ružomberka, kedy sme vyzdvihli Danielu z práce. Išli sme do Liptovskej Teplej, kde nám Štefan pribalil krátku lopatu a opravený fúrik, ktorý sa pokazil v Jaskyni na Smrekove. Štefan dnes s nami nemohol ísť. Fúrik sme priviazali na strechu a vyrazili do Liptovskej Anny. Zaparkovali sme za dedinou a skratkou vytlačili fúrik k jaskyni. Aby sme mohli stanovať pri jaskyni, museli sme si najskôr rozšíriť plošinu pre 3 stany. Bola to dosť náročná robota v kamenisto-hlinitom podklade, ktorý sme museli nakopať čakanom. Po dlhom suchu sa dosť prášilo. Slávka medzitým odskočila s 15 l kanistrom po vodu k dedine a stretla pritom jednu vretenicu a jedného slepúcha. Plošinu sme dokončili o 19:15 a začali sme stavať stany. 20:15 Juraj s Danielou išli ešte do auta po vodu a spacáky. Potom sme si po tme opiekli večeru (párky) a okolo 22:30 zaľahli do stanov.

2. mája nás o 3:00 zobudil slabý dáždik a tak sme vyskočili zo stanov a schovali sme do nich veci, ktoré by mohli vonku premoknúť. Ráno sme potom vstávali okolo 6:45. Slávka urobila oheň a navarila čaj. Ešte trošku mrholilo, ale modré nebo na juhu signalizovalo zmenu k lepšiemu. Hneď po raňajkách sme sa išli zahriať kopaním. Pokračovali sme v kopaní nového Líščieho vchodu do jaskyne. Od nového vchodu bude na koniec jaskyne len 5 m. Rozhodli sme sa najskôr prehĺbiť prístupovú cestičku ku vchodu zhruba o 0,5 m. O 9:10 nám prišiel na bicykli pojmôcť aj Štefan Sitek a makal do 13:00. Potom sme si dali obednú prestávku.

Po obede chytila kopáčska vášeň aj malého Martina a chcel sa prekopať z vnútra jaskyne za denným svetlom nového vchodu. Kopal železnou tyčou a z jaskyne vyniesol 5 kanistrov skál a blata. Nechcel z jaskyne odísť, kým sa neprekope. Museli sme mu sľúbiť, že mu to necháme prekopať na budúcej akcii. Od nového vchodu ho delilo 2 m priestoru vysokého 20 cm.

Pre budúce domeranie jaskyne sme kontrolovali Hochmuthove meracie body. Našli sme len centrálny bod č. 2 v strede sienky (dierku po ňom) a bod č. 6 (trčali len drôtiky z olovka). Ostatné body si budeme musieť dorobiť. Je zaujímavé, že body boli označené červenou farbou, no tá po meraní z roku 1971 už neexistovala (bod 6. bol pokrytý povlakom bieleho sintra).

Akciu sme ukončili o 15:30. Kým Juraj s Martinom ešte kopali, dievčatá zložili stany a pobalili veci. Plne naložení sme zbehli k autu a trochu sa umyli v potôčiku, ktorý vteká do Liptovskej Anny. Archeologické nálezy sme pri kopaní nenašli.

Účastníci: Štefan Sitek,  Daniela Kajúchová, Slávka Szunyogová, Martin Szunyog, Juraj Szunyog, Matej Ďurčo

autor: Juraj Szunyog

Posted by SCHV

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *