2.10. a 7.11.2020
2.októbra sme sa dostali k mapovaniu Slávkinej pukliny, čo je odbočka hore do ľava za Malým aragonitovým jazerom. Zatiaľ tam bola len Slávka 26.1.2019, kedy sme s Michalom a Slávkou prebrodili Aragonitové jazero po štvornožky a za jazerom sme ostali len v termoprádle s kroksami na nohách. Pri terajšom zameriavaní sme na konci krátkej chodby za puklinou našli plazivku s nepríjemnými skalnými nožmi odspodu. Po jej prelezení sme zrazu naďabili na väčšiu chodbu, ktorá naľavo končila, no napravo išla stále rovno ďalej – do masívu! Je to paralelná chodba ku chodbe k Sifónu Sahara. Po 35 m však chodba končila zníženým miestom, ktoré je zasedimentované. Pod stropom však bolo vidno ďalej, kde to vyzerá, že sa bude dať ísť po kolenách. Dostali sme sa totiž na hlavnú vrstvu, na ktorej je vytvorená aj mohutná Dračia chodba.

Takže v sobotu 17.10 sme boli so Slávkou v jaskyni kopať Polosifón farebného blata za Slávkinou puklinou. Bolo treba prekopať asi 3 m v piesku a blate, ktoré bolo usadené v štyroch farebných vrstvách. Po 70 vytiahnutých kanistroch sme vykopali 1 m hlbokú ryhu dlhú 1,5 m. Na zvyšných 1,5 m sme vykopali útočnú plazivku po 20 kanistroch. Potom sme išli objavovať. Našli sme smerom na sever chodbu dlhú asi 80 m. Končí zanesená blatom.

Konečne 7.11 sme boli so Slávkou mapovať za Polosifónom farebného blata. Najskôr išla chodba na sever a priblížili sme sa k Sifónu Sahara, no potom sa zrazu stočila na severozápad a tak sme Sifón Sahara nepreťali. Chodba je od neho aj vyššie cca o 13 m a zatiaľ sú to najvyššie priestory v jaskyni. Dostali sme sa aj najďalej na sever a od Vchodu O-3 je posledný bod vzdialený na sever 988 m. Na konci to ide nadol a je tam kamenno-blatový zával/zasedimentovanie a v najbližšej dobe tu pracovať nebudeme. Nejde tam ani prievan. Je tam však iné perspektívnejšie miesto. Prievan ide do komínika vpravo predtým ako začne chodba na konci klesať. Je to však neprielezné, no treba to overiť, lebo po rozšírení by sa dalo pozrieť trocha ďalej. Pozoruhodné je, že v tomto najvzdialenejšom mieste jaskyne spal na strope blízko komínika malý netopier obyčajný.

Účastníci: Juraj Szunyog, Slávka Szunyogová
Autor: Juraj Szunyog, Slávka Szunyogová
 
 

Posted by Slávka Szunyogová

Website: http://schv.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *