19.8-22.8.2010

Cieľom expedície do Kosova, jaskyne Veliká klisura bol 2. pokus o prekonanie jazera 10×4 m na konci v Pečovských kúpeľoch za pomoci samonasávacieho benzínového čerpadla Honda.
Ubytovanie nám kosovskí jaskyniari zabezpečili v Ranči nad mestom Pejä v stanoch, prípadne pod širákom. Na Ranči pred nami táborili šiesti polskí jaskyniari. Pri našom príchode tam ostal už len potápač Honza s kamarátkou. Ten po dva týždne každý deň potápal v sifónoch na hlavnom riečisku a poprepájal v mape oddelené časti toku. S materiálom mu každý deň pomáhal Fatos – vedúci kosovských jaskyniarov.
V Kosove bolo horúce letné počasie, 2 týždne nepršalo a tak bolo v jaskyni nezvyčajne sucho. V Pečovských kúpeloch bol minimálny vodný tok. Naša čerpacia skúška prvý deň stroskotala na nevhodnej sacej hadici. Pri transporte sme ju poprelamovali a v miestach zalomenia spľasla pri podtlaku. Preto sme v meste kúpili novú tvrdšiu hadicu a v kotúči sme ju transportovali cez jaskyňu. Tentokrát polhodinová čerpacia skúška dopadla dobre a jazero kleslo o 3-5 cm. K výfuku motora sme natiahli aj spalinové potrubie v dĺžke 15 m. Na kompletné vyčerpanie jazera, ktoré bude treba čerpať asi 24 hodín už nezostal čas, nakoľko na druhý deň začínala expedícia Jakupica v Macedónsku. 3. čerpací pokus prebehne pri našej najbližšej návšteve Kosova v zime.

Účastníci: Ján Šmoll, Krzysztof Dudzinski, Pavol Pokrievka, Libor Štubňa, Juraj Szunyog, Martin Sluka, Jakub Bernadič, Fatos Katalozi
Foto: Juraj Szunyog

Posted by SCHV

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *