1.5.2007:

V Prosieku sme sa stretli o 8:30 a prezliekli sme sa pri vani. Slávka s Maťkom išli čistiť vchod do V-1. Tento rok sme sa totiž rozhodli znovu otvoriť 50 m dlhú Jaskyňu V-1 (Prosiecka jaskyňa), ktorej vchod je zasypadný asi 35 rokov. Otvorenie je pamiatkou na 1. jaskyniarsky týždeň v roku 1967 v Prosieckej doline (40. výročie). Zaujímavé je, že aj v rokoch 1947 – 1968 bol vchod zasypaný a otvorila ho oblastná skupina Ružomberok 8. 8. 1968.

Ivan s Vladom si prišli prezrieť Jaskyňu O-3. O 9:00 sme vošli do jaskyne a keď Vlado uvidel úzku puklinu strmo nadol, zľakol sa ako sa z jaskyne dostane von, otočil sa a z jaskyne vyšiel. Zato Ivan išiel so mnou až na rozšírený koniec (stý meter) a so záujmom počúval môj výklad o postupe kopania v jaskyni. Na konci som si naložil malý kanister blata a vytiahol som ho von z jaskyne. Jaskyňa bola na toto obdobie nezvyčajne suchá, mokro začínalo až pri Prievanovom sifóne. Celý deň vial slabý zimný prievan. Ivan s Vladom išli potom za Slávkou a Maťkom do V-1 a pomohli im s čistením zasypaného vchodu a vynášaním kýblov. Pred obedom odišli domov a Slávka s Maťkom sa išli prejsť dolinou k vodopádu.

Ja s Evou sme vošli do O-3 o 9:50 a išli sme vynášať nakopaný materiál zo Sienky kopáčov. Eva nakladala kanistre a ja som ich ťahal hore za lanom a vysýpal do Bludného dómu. Eva bola vytrvalá a tak sa nám podarilo vyniesť 38 kanistrov. Na záver som ešte vytiahol 2 kanistre z Bludného dómu. Z jaskyne sme vyšli o 14:20 a išli sme za Slávkou a Maťkom do V-1. Po návrate z doliny znovu kopali vchod a celkovo vyniesli asi 70 kýblov hliny, lístia a skál. Pomohli sme im vyniesť ešte 10 kýblov a už sa nám zdá, že zasypaný vchod do samotnej plazivky nebude ďaleko. O 16:00 sme opustili pracovisko a išli sa umyť k vani, lebo vo Vyvieračke je už málo vody a veľa rias.

Účastníci: Juraj Szunyog, Vladimír Macko, Slávka Szunyogová,Martin Szunyog,Eva Gemzická, Ivan Mičuda

autor: Juraj Szunyog


Posted by SCHV

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *